25 Mayıs 2020
Mahremiyet ortadan kalkabilir!
GÜNCEL: Yayınlanma: 23-07-2015

Lozan Federal Teknik Üniversitesi’nden Eric Tremblay ve ekibinin ortaya çıkarttığı 3 kat doğal zum yapan büyüteçli kontak lensler, körlüğe yol açan sarı nokta hastalığına bağlı görüş kaybını telafi etmek için geliştirildi. Modifiye edilmiş 3 boyutlu TV gözlükleriyle kullanılan lensler, yaşlıların objelere 3 kat zum yapmasını sağlayarak ileri yaşlarda hayatı kolaylaştırıyor. Büyüteçli kontak lensin ortasında ışığın doğrudan göze geçmesini sağlayan ve normal görüş sunan bir bölge var. Merkezi dairenin çevresini ise 1,17 milimetre kalınlığındaki bir “büyüteç halkası” kuşatıyor. Bu halka çevreden gelen ışığı büyüterek gözün ağtabakasına (retina) yansıtan alüminyum mikro aynalardan oluşuyor. Büyütme halkası, yansıtıcı ayna tekniği ile 2,8 kat doğal zuma izin veriyor.

Zum özelliği

Büyüteçli lenste gözden kaçan en pratik özellik ise seçmeli büyütme imkanı: Bunu telefonla boğaz manzarası çekerken karşı kıyıya zum yaptığınızda görebilirsiniz. Zum özelliği bir tür “tünel etkisi” yaratarak etrafınızı görmenizi engelliyor ve sizi pratikte körleştiriyor. Seçmeli büyütme ise, kullanıcılara normal görüş ve zum yapma arasında seçim şansı vererek bu sınırlamanın önüne geçiyor. Örneğin trafik tabelasını okumak için zum yapabilir ve sonra yolunuza normal görüşle devam edebilirsiniz. Zum özelliği, yazıları okumaktan kişilerin yüzünü seçmeye ve sokakta selam vermeyi ihmal etmemeye kadar birçok alanda kolaylık getiriyor.

Elektronik değil

ABD İleri Savunma Araştırmaları Projeler Dairesi'nin yürüttüğü proje henüz deneme aşamasında. Projenin 10 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Kontak lensler bir gün bize kızılötesi ışınları, morötesi ışınları, manyetik alanları, mikrodalgaları görme yeteneği kazandırabilir. Fakat hiçbir belirgin elektronik parça içermeyen bu tür lens ve gözlükler, örneğin genç delikanlıların kızlara zum yapmasını sağlayarak (!) veya güvenlik güçlerinin gösterilerde kişilerin eşkalini tespit etmesini kolaylaştırarak mahremiyeti ortadan kaldırabilir. İnsanların birbirini gözetlemesini kolaylaştıran büyüteçli kontak lens, aynı zamanda dikizci ve ispiyoncu bir toplum yaratma kaygılarına da yol açıyor.

Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014