25 Mayıs 2020
Erken yaşta baba olanlar dikkat!
GÜNCEL: Yayınlanma: 06-08-2015

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırmasına göre, erken baba olanların orta yaşta çeşitli sağlık sorunları nedeni ile ölüm riskinin daha fazla olabileceği belirlendi.

Araştırmaya 30 binden fazla erkek katıldı. Katılımcıların sağlık ve eğitim durumu gibi kriterler göz önüne alındığında baba olma yaşını inceleyen bilim insanları, araştırmanın yapıldığı 20 yılda 22-24 yaşında baba olanların ölüm riskinin diğerlerine göre yüzde 14 fazla olduğu sonucuna vardı.

En fazla riski 22 yaşında baba olanlar taşıyor

Araştırmada, 30-44 yaşında ilk kez babalığı tadanların ise orta yaşta  ölme riskinin, 25'inde birinci çocuğunu kucağına alanlara göre yüzde 25 daha az olduğu ortaya çıktı. En fazla risk altında olanların yüzde 26 oranı ile 22 yaşında ilk çocuğu doğanların olduğu belirtildi.

Araştırmanın yapıldığı dönemde 20 erkekten 1'i yaşamını yitirdi. Başlıca ölüm nedeninin yüzde 21 ile kalp hastalıkları, yüzde 16 ile aşırı alkol tüketimi olduğu saptandı.

Genç baba olmak stres kaynaklı sağlık sorunlarına yol açıyor


Bilim insanları, orta yaşta ölüm riskinin artmasına genç babalığın getirdiği ve başa çıkmakta zorlanılan stresin yol açtığı sağlık problemlerinden kaynaklandığını vurguladı.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Elina Einio, "Ailenin taleplerini yerine getirmekle boğuşurken psikolojik ve ekonomik baskı altında kalan genç babaların sağlıklarına dikkat etmesi gerek" ifadesini kullandı.

Araştırma sonuçları, "Journal of Epidemiology and Community Health" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014