25 Mayıs 2020
İş stresi ömürden ömür çalıyor!
GÜNCEL: Yayınlanma: 04-11-2015

ABD'deki Harvard ve Stanford Üniversiteleri'nin yaptığı bir çalışma, stresli bir iş ortamının insan hayatından çaldığını ortaya koydu. ABD'lilerin ülkenin farklı bölgelerindeki yaşam sürelerine bakılarak yapılan araştırmada, bazı bölgelerde yaşayanların 33 yıl daha çok yaşadığı ortaya çıktı. Uzmanlar, analize tabi tutulan ırk, eğitim ve cinsiyet kategorilerinde 18 ayrı grup oluşturup bu gruplar üzerinde 10 farklı iş yeri faktörünü masaya yatırdı. Sağlık sigortası, mesai saatleri, çalışma saati uzunluğu, iş güvenliği, aile-iş çatışması gibi insan hayatını oluşturan etkenler gözden geçirildi.

Stres en büyük faktör


İki ayrı üniversitenin araştırmacıları da insanların hangi kentlerde ve hangi koşullar altında yaşadığının belirleyici bir etken olduğunu tespit ederek, insan hayatını kısaltan en büyük faktörü stres olarak belirledi. Araştırmaya tabi tutulan bazı insan gruplarında da ırk, eğitim seviyesi, cinsiyetin yaşam süresinde üç yıla kadar etkili olduğu verisine ulaşıldı.

Eğitim ve gelir düzeyi önemli

Eğitimin de yaşam süresinde önemli bir etken olduğunu gösteren araştırmaya göre, 50 yıldır eğitimli insanların daha fazla gelir elde ettiği, bunun insanların yaşam süresini 12 yıl kadar uzattığı bulgusuna da yer verildi. Eğitim ve gelir seviyesi düşük insanların buna bağlı olarak yaşam süreleri daha kısa olarak belirlendi. Buna neden olaraksa gelir seviyesi düşük grubun sağlık hizmetlerinden yararlanamaması, su ve hava kirliliğine maruz kalma ve kötü beslenme gösterildi. Bu ekonomik sınıftaki insanların da ha çok sigara içtiği, egzersiz yapmadığı da araştırmalarda tespit edilen diğer veriler olarak belirtildi.

Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014