02 Temmuz 2022
Yaşıtlarından daha genç görünenlerin sırrı...
GÜNCEL: Yayınlanma: 30-04-2016

Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi ve bir şirketin ortaklaşa yürüttüğü araştırma, cildi mor ötesi ışınlardan koruyan ve tenin doğal renginde kalmasını sağlayan MC1R geninin, genç görünmenin sırrı olduğunu gösterdi.

BBC'nin haberine göre, Bulguları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde makyajsız 2 bin 693 kişinin resimleri, bağımsız bir değerlendirmeye sunuldu. Sonuçlar, kişilerin gerçek yaşlarıyla karşılaştırıldı. Hedef, genç görünenlerin ortak bir özelliği olup olmadığının ortaya çıkarılmasıydı.

Kızıl saç geni MC1R genç görünmeyi sağlıyor

İlk olarak, DNA yapıları incelendi. Bilim insanları, farklı biçimlerinin çoğu insanların kızıl saçlı olmasını sağlayan, dolayısıyla "kızıl saç geni" olarak anılan MC1R üzerinde yoğunlaştı. Ve bu genin bazı varyasyonlarının, genç görünmeyi sağladığı keşfedildi. Bu varyasyona sahip kişilerin yaşıtlarından en az iki yaş daha genç göründüğü de tespit edildi.

Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Profesör Manfred Kayser, araştırmanın sonuçlarını "heyecan verici" sözleriyle nitelendirdi.
Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014