16 Temmuz 2019
Bunları tüketerek genç kalın!
SAĞLIK: Yayınlanma: 20-04-2016

İşte gençleştiren besinler;

Zeytinyağı

Soğuk preslenmiş hali sağlıklı yaşam için bire bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağ asitleri hücreleri tehlikelerden koruyor.

Rezene

Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde görev alıyor. Haftada birkaç kez sofrada olmalı. Demlenip çay gibi içilebilir.

Sarımsak

Bileşimindeki allizin maddesi kan dolaşımını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Böylelikle cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

Avokado


E vitamini açısından zengin. Böylece serbest radikallere karşı içeriden de etki ediyor.

Soya filizi

Vücudun kendi hormonları kadar etkili. Cildi dolduruyor ve gerginliğini sağlıyor.

Ispanak, lahana

B vitamini bağ dokusunun sıkılığını destekliyor, selüliti önlüyor.

Yeşil çay

Serbest radikallere karşı önemli hücre koruyucu maddeler içeriyor ve böylelikle yaşlılığın doğrudan hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.

Yumurta, süt

Dikkat çekici şekilde "niacin" maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

Elma

Şeker ve ensülin cildi yaşlandırıyor. Buna karşın elma kan şekerini sabitliyor ve ensülin iniş çıkışını engelliyor.

Su

Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.

Tavuk

Vücudun güzellik hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu yüksek değerde protein içeriyor. Ayrıca kolajen üretimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

Somon ve ringa balığı

Vücudun acil ihtiyaç duyduğu ama kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren bu balıklar, hücrelerdeki yaşlılık sürecini yavaşlatarak anti-agingde anahtar görevi görüyor.

Domates

Domates içinde bulunan likopenin ile cildin sıkı ve canlı olmasını sağlar. Cildin gergin durmasını sağlayan domates içindeki maddeler cilt dostudur.

Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği antioksidan içerir. Bu nedenle cildin genç kalmasını sağlar. Cildi parlak ve pürüzsüz bir hale getirdiği gibi damarların korunmasına katkı sağlar. Bunun yanında kuru üzüm, pekmez gibi besinlerde cilde faydalıdır.

Kuru yemişler

Kuru yemişlerin içinde bol miktarda mineral bulunur. Vitamin açısından da zengin olan kuru yemişlerden özelliklede ceviz içinde omega 3 bol miktarda bulunur. Ay çekirdeğinde yer alan omega 6 asitleri de cildinizin genç kalmasını sağlayan maddeler içerir.

Turunçgiller

Turunçgiller cildinizin ihtiyacı olan C vitamin miktarını giderir. Turunçgillerin içinde bulunan ve derinin sarkmasını engelleyen yapılar sayesinde cildiniz daha diri kalır. Özelliklede kivi, portakal, greyfurt gibi meyveler cilt için gerekli C vitamini deposu içerir.

Tam tahıllar

Tam tahıllar yüksek oranda B vitamini içermektedir. Antioksidan kaynağı olarak bilinen tam tahıllar ciltteki hasarlarla savaşır. Cildinizin kurumasını istemiyorsanız normal ekmek yerine tahıllı ekmek tüketebilirsiniz.

Balkabağı

Balkabağının içeriği yüksek oranda beta karotenden oluşmaktadır. Cildinize güzellik katan bu madde sayesinde cildiniz daha sağlıklı gözükür. Bal kabağını tüketeceğiniz zaman çok şekerli olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde fazla şeker cilt hücrelerini yıkıma uğratır.
Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014