02 Temmuz 2022
Çalışan hamileler için egzersiz önerileri
SAĞLIK: Yayınlanma: 07-06-2016

İşiniz gereği ofis ortamında çalışıyorsanız bebeğinizin sağlığı için bu önerilere kulak vermelisiniz.

İşte yapabileceğiniz egzersizler;

Boyun egzersizleri

Öncelikle masanın başında dik oturun. Başınızı öne eğin, yüz kaslarınızı gevşek bırakarak çene bölgesini sağa sola çevirin. Çene omzun üstüne çıktığında boyun kaslarını gevşetin ve nefes alıp verin. Bu egzersiz, boyundaki ağrıya iyi gelir. Omuz kaslarını, yüz ve çene kaslarının ve tüm vücudun gevşemesini sağlar. Baş bölgesini dik tutun, omuza doğru sağa-sola yatırın.


Her harekette nefes alıp verin. Bu sırada omuz ve yüz kaslarınızı gevşek tutun. Başınızı tekrar aynı konuma getirip diğer yana yatırın. Bu egzersizler boyun bölgesinin hareket kabiliyetini ve esnekliğini artırır, gerginliğini azaltır. Sandalyenizde dik olarak oturun. Omuzlarınızı 5 cm yukarıya doğru çekip bırakın. Omuz, boyun ve üst sırt bölgesini rahatlatan bir egzersizdir. Bunu mutlaka uygulayın.

Ara ara yürüyüş yapın


Uzun süre masa başında oturarak çalışmak zorunda kaldığınız zamanlarda, masanın altına ayağınızı uzatabileceğiniz bir tabureden faydalanın. Böylece bacaklardaki kan dolaşımını kolaylaştırmış olursunuz. Oturmaktan rahatsızlık duymaya başladığınız durumlarda ise ofis içerisinde ara ara kısa yürüyüşler yapın.

Duruş nasıl olmalı


Yanlış duruş: Boyun bölgesinin kambur, kalça ve uyluk kaslarının gevşek bırakılması, boynun ve omuzların gergin olması kötü bir duruş pozisyonudur.

Doğru duruş: Boynun rahat, omuzların gevşek olması boyundaki gerginliği azaltır. Omurga bölgesinin düzgün, karın kaslarının ise güçlü olmadığı durumlarda, vücudun ağırlık merkezinin değişmesiyle kalça ve karın bölgesindeki adaleler bunu tolere eder. Böylece bel ağrısı minimuma iner.

Ayağınızın altına destek alın

Ayakta çalışmak zorunda kaldığınız durumlarda, ayağınızın altına destek koyabilirsiniz. Böylece bel ağrılarınızı hafifletmiş olursunuz.

NOT:
Egzersizleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Gebeliğinize özel riskli bir durum yoksa doktorunuz egzersiz yapmanıza izin verecektir. Genellikle 3. ay bittikten sonra egzersizlere başlanılması önerilir.
Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014