16 Temmuz 2019
Hafızanızı güçlendirmek hiç de zor değil!
SAĞLIK: Yayınlanma: 16-02-2016

İşte hafızanızı güçlendirecek 3 kolay yöntem;

Gözlemci olun


Bu öğle yemeğinde servis sunan garson kadının saçı ne renkti? Eşiniz bugün hangi montunu giydi? Yeni detayları fark etmek için zaman ayırdığınızda, bu, zihninizin keskin kalmasını sağlar. Yolda yürürken sağınıza, solunuza, caddenin farklı köşelerine bakın. Daha önce fark etmediğiniz iş yerleri ya da evleri fark etmeye çalışın. Gözlemci olmak, sizi daha önce farkında olmadıklarınızla tanıştırır. Hiç ihtiyacınız olmayan bilgiler olsa da detayları gözlemlemek ve hatırlamak, sizi oto pilottan çıkarır, hafızanızı keskinleştirir.

Yüksek sesle hafızaya alın

Kapıyı kilitlemek, ilacınızı almak, ütünün fişini çekmek gibi işleri her zaman unutmak mümkün. Dışarı çıktığınızda tıpış tıpış eve geri gelmektense, tüm bu işleri yaparken kendi kendinize yüksek sesle söylerseniz hafızaya almış olursunuz. “Bugün ilacımı içtim”, “Şimdi kapıyı kilitliyorum” gibi yüksek sesli hatırlatmalar işinizi kolaylaştırır.

Bazen size de olmaz mı? Girdiğiniz odada ne yapacağınızı unutursunuz ve “Ben şimdi buraya neden gelmiştim?” dersiniz. Burada da aynı taktiği kullanmalısınız. “Şimdi bu odadan makası alacağım” diye yüksek sesli tekrar, zihninizin dağılmasına engel olur.

Aynı anda birden çok iş yapmayı azaltın

Bir elinizle yemek yemeye çalışıp diğer elinizle telefonla mı konuşuyorsunuz? Fonda da radyo haberleri? Bazen başka şansınız yoktur, o gün içinde birden çok işi, görevi yerine getirmek zorundasınızdır. Ama aynı anda pek çok işi yapmanın verimliliği düşürdüğü bir gerçek. Bir işi yaparken diğeriyle ilgili yapılması gerekenleri halledip halletmediğinizi hatırlamanız olanaksızlaşabilir. İyisi mi çoklu görevleri minimalize etmeye çalışın hayatınızda.

Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014