16 Temmuz 2019
Kinoa nedir? Faydaları nelerdir?
SAĞLIK: Yayınlanma: 19-03-2016

Çoğumuzun belki adını duymadığı ne olduğunu bilmediği bu tahılın yetiştiği yer Güney Afrika; ancak şimdi tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmekte.

Özellikle yaşlanmayı geciktirici etkisinden kanseri önleyici özelliğine, magnezyum eksiliğinden alerjik hastalıklara kadar her derde deva olan kinoanın en önemli özelliği süper oksit dismutaz enzimi içermesi. Bu enzim yaşlanmayı geciktiriyor, cildi yıpranmaya karşı koruyor. Doku yenilenmesini sağlarken, serbest radikallerin verdiği zarardan modern yaşamın hücreleri hırpalamasına kadar koruyor. Böylece çağın hastalığı kanser hastalığını da önlemiş oluyor.

Kinoanın diğer tahıllardan farkı aminoasit oranının neredeyse hayvansal gıdalar kadar yüksek, tahıl içeriğinin ise buğday ve pirinçten daha yüksek olması. Kinoa, magnezyum içeriği ile ödem, şişlik ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar için de birebir.

İşte kinoanın yararları;
 
* Kinoa proteinden zengin, yağdan fakirdir.

* Yapılan araştırmalar düzenli olarak kinoa yemenin total kolesterolü düşürürken HDL (iyi kolestereol) oranını koruduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca kinoada bulunan bazı bileşenler damarları iltihaplı hastalıklara karşı korumaktadır.

* A,B, C, D, E, K vitaminleri içermektedir.

* Güçlü bir demir kaynağıdır.

* Kalsiyumdan zengindir; kemik ve dişleri güçlendirir.

* Tüm zorunlu aminoasitleri içermektedir.

* İçerdiği bitkisel kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

* Yaşlanmayı geciktirir.

* Kinoa kalorisi çok düşük bir tahıl değildir ancak yine de son yıllarda düzenlenen diyet listelerinin pek çoğunda adının geçtiğini görebilirsiniz. Bunun başlıca nedeni kinoanın protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermesidir. Protein sizi uzun süre tok tutarken besin lifi kan şekeri dalgalanmasını önleyerek öğünler arasında yaşanabilecek mide kazıntısına engel olur. Ancak fazla kinoa yemek yüksek kalorisi nedeniyle kilo kaybetmenizi zorlaştırabileceği için kontrollü tüketmelisiniz.

* Kino diğer tahıllardan yaklaşık 2 kat daha fazla besin lifi içerir. Beslenme uzmanları besin lifi bakımından yetersiz beslenmenin yarattığı en büyük sorun olan kabızlığa karşı kinoala önermektedir. Besin lifi aynı zamanda diyabet hastalarında kan şekerinin kontrolüne yardımcı olmaktadır. Kabızlığın tetiklediği bir diğer sorun olan hemoroide karşı daha fazla kiona tüketerek önlem alabilirsiniz.

* Kinoda yüksek miktarda bulunan magnezyum mineralinin damarları rahatlatan etkisi vardır ve bu özelliği ile kronik migrene karşı önerilen yiyecekler arasındadır. Magnezyum minerali aynı zamanda tip 2 diyabet hastalarıda etkili bir kan şekeri kontrolü sağlar.

* B2 (Ribofilavin7 içeren kinoa beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasına katkıda bulunarak vücudun enerji üretimini destekler ve halsizliğe iyi gelir.

* Gluten içermez. Bu nedenle Çölyak hastaları ve glutensiz diyet uygulayanlar için önerilir.

* 100 gramında 372 kalori var.
 
Kinoa nasıl pişirilir?


Kinoadan; pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirirseniz tatlı bile yapabilirsiniz. İdeal olanı pişirmeden önce kinoayı birkaç saat suda bekletmektir. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçmektedir. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişer. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmemektedir. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.

Kinoa bulgur kıvamında bir tahıl olduğu için Türk damak tadına çok uygundur. Baskın bir tadı ya da kokusu yoktur. Kendine özgün bir aroması vardır. Haşlandıktan sonra salatalara eklenerek soğuk da yenilebilir. Aynı zamanda sebze, et, balık, tavuk gibi yemeklere hoş bir tat vermektedir. Kinoa pilavdan salataya kadar birçok yemeğe yakışmaktadır. Çorbaların içerisine konulabilir. Kavurup iri iri dövüldüğünde müslilere katılabilir. Un haline getirilirse, kurabiye, kek, hamur işlerinde, ekmek yapımında kullanılabilir. Garnitür olarak ise yemeklere lezzet verir. Taze soğan, nar ekşisi, maydanoz, domates ile kısır gibi yapılırsa çok lezzetli olmaktadır. Kuskus gibi pişirilip hafif sade yağ ile döndürülüp pembeleşene kadar çevrilirse de yemek gibi yenilebilmektedir.
Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014