19 Mayıs 2019
Spor yapmadan da zayıflamak mümkün
ZAYIFLAMA: Yayınlanma: 10-10-2015

Kilo vermek emek ve disiplin ister. Fakat koşu bandında kan ter içinde kalmaktan veya kalori saymanıza gerek kalmadan yapmanız gereken, yapımı çok kolay şeyler vardır.

İşte spor yapmadan zayıflamanın 10 yolu;

1- Yemek yemeğe her zaman 1 bardak su içerek başlayın


Su içmek midenizi suyla doldurup, size tokluk hissettirerek, çok yemek yemenizi önleyecektir.

2- Her yemekte akıllı tercihlerde bulunun


Mesela yemek sonrası tatlı olarak baklava, kurabiye yerine tercihinizi meyveden yana kullanın. Kuru meyve yerine, taze yaş meyve seçmek size daha az kalori aldıracaktır.

3-Tatlı olarak bir parça bitter çikolata alın


Atıştırma öğünü olarak kurabiye yemek yerine bir parça bitter çikolata ile tatlı ihtiyacınızı bastırın. Başta pasta kurabiye gibi yüksek kalori gıdalardan vazgeçmek zor gelecektir. Fakat daha sonra şeker bağımlılığından kurtuluğunuzu ve düşük kalori besin almaya alıştığınızı farkedince bu durum sizi memnun edecektir.

4- Porsiyonlarınızı kontrolde gayretli olun

Kilo vermekte porsiyon kontrolü yani her öğün için sağlıklı, besleyici ve az kalorili gıdayı seçmek ve bunu alışkanlık haline getirmek esastır. Porsiyonlarınız küçük olsun, az miktarda besleyici ve sağlıklı herşeyden yiyebilirsiniz.

5- Daha çok hareket edin


Çoğu vaktinizi egzersize harcamak, spor salonlarında zaman harcamak yerine, günlük hayatınızda hareketli yaşama geçerek kısa sürede hızlı kalori yakarak zayıflayabilirsiniz. Mesela işiniz yakınsa yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven çıkmak, arabanızı ofise biraz uzak yere park edip, ofisinize yürüyerek gitmek birkaç basit örnektir. Siz bunu çeşitlendirebilirsiniz, obeziteyle savaşta ilk adım hareketli bir yaşamı benimsemektir.

6- Kalorisi yüksek içeceklerden uzak durun

Kilo vermeye çalışıyor ve sonuç alamıyorsanız bunun genelde nedeni yüksek kalorili gıdaları hayatınızdan çıkarmıyaşınızdır. Şeker oranı yüksek meyve suları, kolalar bunlara birkaç örnek. Bunların yerine ayran gibi, soda gibi düşük kalorili ve yüksek besin içerikli içecekleri tercih edin.

7- Çok uzun süre aç kalmayın


Az yemek sizin için iyidir fakat, tüm gün boyunca aç kalıp akşam tatlıya, makarnaya saldırmak, hem sağlıksız bir davranıştır hem de uyguladığınız diyeti baltalar. Sağlıklı gıdalardan ara öğünleriniz muhakkak olsun, bu kan şekerinizi düzenleyerek, şekerli gıdalardan uzak durmanızı sağlar.

8- Ara öğününüz yüksek proteinli, yüksek lifli gıdalardan olsun

Ara öğününüz için, yemek planınızı belirleyin. Cips, kraker vb gibi yüksek kalori gıdalar yerine, proteini ve lifi yüksek gıdaları almak sizi uzun süre tok tutacaktır.

9- Akşam hafif gıdalar yiyin


Günlük kalori ihtiyacınızın yaklaşık %25′ini akşam yemeğinde tüketeceğiniz gıdalar için ayırın ve yatmadan hemen önce değil, en az 2-3 saat önce yiyin. Çok geç yemek yemek sindirim sisteminize ve rutin uyku düzeninize zarar verebilir.

10- Uykunuzu iyi alın

Yeterli uyku uyumamak daha fazla yemenize, işyerinde enerjinizin düşük olmasına neden olur, bu nedenle en az 7 saat gece uykunuzu alın. Bu kilo vermede basit ve etkili bir yöntemdir.
Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014