13 Haziran 2021
Tatlı krizini azaltan 10 yöntem
ZAYIFLAMA: Yayınlanma: 11-02-2016

İşte tatlı isteğini azaltan 10 yöntem;

1. Meyvelerle dost olun


Canınız tatlı istediğinde taze veya kuru meyveler ile bu ihtiyacınızı bastırabilirsiniz. İşyeri çekmecenizde veya mutfağınızda aşırı kalorili şekerli atıştırmalıklar yerine kuru kayısı, kuru incir, hurma, kuru erik gibi tatlı; ama sağlıklı atıştırmalıklara yer açın.

2. Sakız çiğneyin

Şekersiz, fakat şeker tadı olan aromalı sakızlardan çiğnemek tatlı ihtiyacınızı azaltabilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, sakız çiğnemenin yemek yeme isteğini azalttığını göstermektedir.

3. Az miktarda tüketin

Canınız tatlı istediğinde az miktarda tüketmek tatlı isteğini bastırmak için yardımcı olacaktır. Günlük 150 kaloriyi aşmayacak bir tatlı tüketiminin vücuda çok zararlı olmadığı düşünülüyor. Ama kendinize söz verin: sadece bir parça tatlı yiyeceksiniz.

4. Kaliteli tatlıları tercih edin

Şeker ve gofretler yerine yoğun kakaolu bitter çikolataları, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin. En azından, tatlı isteğinize mağlup olduğunuzda, sadece şeker değil, vücudunuz için gerekli olan bazı vitamin, mineral ve diğer besin öğelerini de almış olursunuz.

5. Düzenli beslenin

Uzun süre aç kalmak, ana öğünleri atlamak gibi beslenme yanlışları tatlıya olan isteğinizi arttırabilir. Günde 3 saatten uzun aç kalmayacağınız ve aralarda sağlıklı atıştırmalıklar tüketeceğiniz bir beslenme planı tatlıya olan isteğinizi ciddi anlamda azaltır.

6. Zihninizi meşgul edin


Canınız gün boyunca tekrar tekrar tatlı bir şeyler tüketmek istiyorsa odağınızı değiştirmelisiniz. İmkan varsa yürüyüşe çıkmak tatlıyı unutturacak en iyi yöntemlerden biridir. Bilgisayar oyunları, gazete, dergi ve kitap okumak gibi faaliyetler, ilk on dakikasından sonra, genelde tatlı ihtiyacını ortadan kaldırır. Tatlı istediğinizde evi toplamak, en yakın arkadaşınızı arayıp sohbet etmek hatta sosyal medyada zaman harcamak, tatlıyı unutturacak yöntemlerden sayılabilir.

7. Tatlıyla yiyecekleri karıştırın


Tatlı yüzünden alacağınız kalori miktarını azaltmak ve tatlı krizini en az hasarla atlatmak için tatlı ve diğer besinleri karıştırabilirsiniz. Örneğin; çikolata sosuna bandırılmış muz ve çilek tüketmek veya sade çikolata yemek yerine, fındık ve bademli drajelerden tüketmek hem daha az miktarda tatlıyla tatlı isteğinizi kesmenize hem de daha az kalori almanıza yardımcı olur. Ayrıca karışım tatlılar, kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olmadığından tatlı tüketimine bağlı hızlı acıkma ihtimalinizi de azaltmış olursunuz.

8. Duygusal durumunuza dikkat edin

Eğer üzüntü, stres gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizlerine yol açıyorsa ve bu hayatınızda artık çözümlenemeyen ve sürekli tekrarlanan bir hâl aldıysa destek almayı düşünebilirsiniz. Unutmayın ki, hiçbir yiyecek veya içecek hayatınızdaki sorunları çözemez. Hayatınızda ciddi bir mutsuzluk kaynağı varsa, onu tatlı yiyerek yenemeyeceğinizin farkına varmalısınız. Tatlının, sorunu sadece erteleyen, anlık bir çözüm olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

9. Kendinizi ödüllendirin

Tatlı krizlerine karşı hafta boyu başarıyla direndiyseniz, haftanın sonunda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ama yemek yerine kendinizi başka şeylerle ödüllendirmeye çalışın. Çok beğendiğiniz bir kıyafet veya en sevdiğiniz yazarın yeni kitabı gibi. Bu ödüller sizi tatmin etmiyorsa 150 kaloriyi aşmayan bir tatlı ile kısa dönemli bir ateşkes ilan edin.

10. Sürekli taktik değiştirin

Canınız her tatlı istediğinde verdiğimiz yöntemlerden aynısını uygulamak başarısız olmanıza yol açabilir. Bu nedenle, canınız her tatlı istediğinde başka bir taktik uygulamaya çalışmalısınız.  Önerdiğimiz yöntemlerden birini, birkaç kere uyguladıysanız, bir sonraki tatlı krizinde başka bir yöntem uygulayın. Bu şekilde, sürekli taktik değiştirerek ilerleyin.


Yorumlar (0) - Onay Bekleyen (0)
Yorumlar (0)
Sayfalar: Önceki -- Sonraki

Bu haber ile ilgili şu ana kadar hiç yorum yapılmadı ya da onaylanmadı.

Bugün Kadınlar Galeri
Sevgililer gününde seyredilebilecek filmler
Ölmeden önce tatmanız gereken 25 besin
Yaşayan en seksi 20 erkek
Dalgalı saç modelleri
Golden Globe Ödülleri en iyi giyinenler
Gri modası

© 2014